مطالعه جزوات نخبگان = بی نیاز به کلاس، کتاب و ...

نخبگان در نمایشگاه کتاب تبریز

29 مهر الی 4 آبان 97

 سالن آذربایجان

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با دانشگاه نانت فرانسه برای پیشبرد پروژه مشترک و گسترش همکاری علمی همکاری می‌کند. 

 

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه تهران، «محمد منان» و «لرنت گودت» استادان دانشگاه نانت فرانسه به‌منظور انجام اقدامات لازم برای پیشبرد پروژه مشترک و گسترش همکاری علمی با مسئولان دانشکده جغرافیا دیدار و گفت‌وگو کردند.

این دیدار در راستای برنامه بین‌المللی جندی‌شاپور که با مشارکت مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه در ایران(SCAC) از سال ۱۳۸۳ آغاز شده است، صورت گرفت.
همچنین به همت دفتر روابط بین‌الملل دانشکده جغرافیا، دوم مهر، نشستی با حضور جمعی از استادان و دانشجویان دکتری دانشکده جغرافیا و نمایندگان دفتر سواحل و رودخانه‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.
در این نشست، محمد منان، عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیا و ژئوماتیک دانشگاه نانت فرانسه ضمن معرفی دانشگاه نانت و دانشکده جغرافیای آن، توضیحاتی در خصوص پروژه مشترک ارائه کرد. سپس جلسه پرسش و پاسخ و بحث و تبادل نظر برگزار شد.
در ادامه کارشناسان شرکت مدیریت منابع آب به بیان دیدگاه‌ها و مشکلات موجود پرداختند و درباره ظرفیت‌ها و توانایی‌های دانشکده جغرافیا و همکاری مشترک با استادان فرانسوی برای حل مشکلات مرتبط با تالاب‌ها، رودخانه‌ها و سواحل پرداخته و مقرر شد از ظرفیت‌های دانشکده جغرافیا برای حل این مشکلات استفاده شود.
در رویدادی دیگر، هیأت دانشگاه نانت فرانسه به منظور مطالعات میدانی و انجام پروژه مشترک درباره پایش تغییرات تالاب، سوم مهر ۱۳۹۷، با همراهی سعید حمزه، مشاور بین‌الملل دانشکده جغرافیا از تالاب انزلی دیدن کردند و به بازدید میدانی از بخش‌های مختلف تالاب انزلی، بررسی مشکلات موجود و نحوه ادامه پروژه پرداختند.
هم‌چنین مقرر شد در صورت امکان اقدام به تهیه طرحی جامع با همکاری چند دانشگاه اروپایی با حمایت یونسکو برای انجام مطالعات تکمیلی صورت پذیرد.

 

منبع:" خبرگزاری فارس"

 

 

 

 

 

 

 

وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه به عنوان بخش عاقله نظام همواره مدافع عقلانیت و سیاست های بخردانه و مدبرانه بوده است،گفت: ایجاد فضای آرام و بدون تنش در دانشگاه ها شرط اساسی برای توسعه علمی است. نهاد دانشگاه بلوغ خود را در برابر همه تحرکات و هجمه های خارج از دانشگاه نشان داده است.

 

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی در آیین افتتاح رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها با بیان اینکه نظام آموزش عالی و دانشگاه های کشور بنا به شواهد موجود همواره نهادی تغییر آفرین، اثرگذار ومتعهد به آرمان های دینی و ملی بوده اند، اظهار داشت: نقش آفرینی و سهم این نهاد در تحقق انقلاب اسلامی، ایام جنگ تحمیلی، و در فرایند توسعه و پیشرفت کشور در دوره بعد از جنگ تا به امروز سهمی درخورتوجه و محل اعتنا است.

وزیر علوم افزود: استمرار این نقش آفرینی در گرو بالندگی و حفظ جایگاه و موقعیت ممتاز آن به مثابه نهاد تولید اندیشه و قرار گرفتن در مرزهای دانش و داشتن رقابت و تعامل سازنده با نهاد های علمی جهان و شریک شدن در تولید علم و دانش جهانی است.
نهاد دانشگاه مسئول انتقال سنت های فکری، ارزش های اجتماعی و فرهنگ ملی و دینی است
وی با بیان اینکه دانشگاه فقط مرکز تولید دانش فنی و مادی نیست؛ بلکه مرکزی بی بدیل برای تفکر و تولید دانش، بینش و مسئول انتقال سنت های فکری، ارزش های اجتماعی و فرهنگ ملی و دینی است، گفت: بر این مبنا جدای از اینکه نهادی علمی است نهادی اجتماعی و فرهنگی با کارویژه جامعه پذیری و فرهنگ پذیری عمل می کند. مهم ترین کارویژه دانشگاه، تولید انسان دانشگاهی وفرهیخته است. انسانی که طلایه دار و پیشاهنگ معرفت و فرهنگ است.
ایجاد فضای آرام و بدون تنش در دانشگاه ها شرط اساسی برای توسعه علمی است
غلامی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان بخش عاقله نظام همواره مدافع عقلانیت و سیاست های بخردانه و مدبرانه بوده است، اظهار داشت: ایجاد فضای آرام و بدون تنش در دانشگاه ها شرط اساسی برای توسعه علمی است. نهاد دانشگاه بلوغ خود را در برابر همه تحرکات و هجمه های خارج از دانشگاه نشان داده است.
کسب رتبه اول رشد علمی در جهان در سال ۲۰۱۷
وی افزود: در سال ۲۰۱۷ در بین ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا، کشور ایران با رشد ۸.۹ درصد رتبه اول رشد علمی را کسب کرده و کشور های روسیه و چین به ترتیب با رشد ۶.۶ و ۴.۳ درصد در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته، و با توجه به جایگاه مکتسبه؛ رقابت علمی ایران دیگر در مجموعه کشورهای در حال توسعه نیست بلکه در گردونه رقابت با کشورهای توسعه یافته است.
وزیر علوم درادامه با اشاره به رشد تولید علم در ایران برمبنای مدارک و مقالات ثبت شده در پایگاه های معتبر جهانی گفت: این رشد طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ صعودی بوده است، به گونه ای که در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۲ رشد ۳۴ درصدی را تجربه کرده ایم.
ایران در تولید علم در میان کشور های منطقه و کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد
وی با بیان اینکه ایران در تولید علم در میان کشور های منطقه و کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد و در بین کشورهای جنبش عدم تعهد بعد از کشور هند رتبه دوم را دارد، گفت: شاخص ارزیابی کیفیت تولیدات علمی؛ میزان استناد و ارجاع به تولیدات علمی است که از این بابت نیز موفقیت خوبی داشته ایم و رتبه کشور از رتبه ۳۰ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۲۲ در سال ۲۰۱۷ ارتقا پیداکرده است.
وزیر علوم تغییر جایگاه دانشگاه های کشور در نظام های معتبر بین المللی را حائز توجه دانست و گفت: دررتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه از کشور ایران حضور داشت که در سال ۲۰۱۸ تعداد ۱۸ دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور دارند و در رتبه بندی لایدن نیز در سال ۲۰۱۳ فقط ۵ دانشگاه ایران حضور داشتند که در سال ۲۰۱۸ این حضور به تعداد ۲۲ دانشگاه افزایش یافته است.‌‌‌‌‌‌‌
سال گذشته دیپلماسی علمی کشور بسیار فعال بوده است
غلامی دیپلماسی علمی کشوررا در سال گذشته بسیار فعال توصیف کرد و گفت: به لحاظ ارتباطات علمی بین المللی؛ در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۱۰۰ دانشمند، رئیس دانشگاه، و عضوهیأت علمی خارجی برای همکاری های دوجانبه، سمینارها و دوره های آموزشی و پژوهشی در ایران حضور پیدا کرده اند، و متقابلاً ۱۴۵۰ تن از اعضای هیأت علمی کشور در قالب حضور در سمینارها وپروژه های پژوهشی در دانشگاه ها وسمینارهای معتبر جهانی حضور پیدا کرده اند که نشان از فعالیت دیپلماسی علمی کشور دارد.
وی با اشاره به چند مورد از دستاورد های فناورانه و دانش بنیان کشور در سال گذشته گفت: شاخص نوآوری جهانی با شروع به کار دولت تدبیر و امید، روند تصاعدی داشته، به گونه ای که جایگاه ایران از رده ۱۲۰ در سال ۱۳۹۳ به رده ۷۵ در سال ۱۳۹۶ ارتقا یافته است.
فعالیت ۴۳ پارک علم و فناوری در سال ۱۳۹۷ در کشور
غلامی افزود: این رشد مرهون توجه به حوزه فناوری و نوآوری درمراکز آموزش و پژوهشی و نیز شرکت های دانش بنیان است که تعداد این مراکز از ۱۳۱ مورد در سال ۱۳۹۱ به ۱۹۳ مورد در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته و تعداد پارک های علم و فناوری از ۳۳ پارک درسال ۱۳۹۱ به ۴۳ پارک در سال ۱۳۹۷ افزایش پیدا کرده و شاغلان در این پارک ها از ۱۹۰۰۰ نفر به ۴۲۰۰۰ نفر رسیده است.

وی با اشاره به لزوم اجرای طرح آمایش آموزش عالی در کشور اظهار داشت: آمایش آموزش عالی و ضرورت همراهی و توجه مجموعه عناصر نظام در راستای نیل به توازن های لازم فرایند توسعه نظام مند و پایدارو ارتقای کیفی نظام آموزش عالی کشور امری لازم و اجتناب ناپذیر است.

دیپلماسی علمی در تولید و حفظ سرمایه اجتماعی بین المللی نقش به سزایی دارد
وزیر علوم دیپلماسی علمی را از ارکان کلیدی مراودات و تعاملات بین المللی دانست و گفت: دیپلماسی علمی بی تردید در تولید و حفظ سرمایه اجتماعی بین المللی نقش به سزایی دارد و این مهم هم در گرو سعی و تلاش خستگی ناپذیر عالمان دانشگاهی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است، که امروزه بخش قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه های بزرگ کشور را تشکیل می دهند، و هم نیازمند حمایت دولت درزمینه تأمین منابع ارزی و فراهم سازی فرصت های لازم برای تقویت دیپلماسی علمی است.
آمادگی دانشگاه ها برای کمک به دولت در همه زمینه های دانشی و سیاستی
وی با بیان اینکه امروزدانشگاه ها آماده کمک به دولت در همه زمینه های دانشی و سیاستی هستند تا کشور با اقتدار بیشتر در عرصه های داخلی و بین المللی دستاوردهای بیشتری را کسب کند، گفت: دانشگاه سختی های کار دولت را و الزام های حاکم به شرایط تحریم را هم می داند و بر این باور است که در این شرایط هیچ فرصتی را نباید از دست داد، حتی از تحریم، با سعی و تلاش مجدانه باید دل در گرو نیل به خود اتکائی، رفع وابستگی و تقویت استقلال علمی کشور، استفاده از نیروهای بومی و داخلی داده و حمایت از تولیدات علمی، دانشی و صنعتی داخلی را وجه همت خود قرار دهیم.
ارتقای انسجام و وفاق ملی، سیاست نظام آموزش عالی و دانشگاه ها است
غلامی در ادامه با بیان اینکه سیاست نظام آموزش عالی و دانشگاه ها بر ارتقای انسجام و وفاق ملی است، اظهار داشت: سیاست نظام آموزش عالی و دانشگاه ها در شرایطی که شاهد هجمه های ناجوانمردانه ای از جانب برخی از نیروهای خارجی هستیم بر ارتقای انسجام و وفاق ملی است واین مهم با سعه صدر اسلامی، مدارا و تقویت عرصه های همدلی، تفاهم و گفتگو ممکن می شود که خود نیازمند همکاری و همراهی مجموعه های مختلف درون دانشگاه و به خصوص مجموعه های بیرون دانشگاه است تا با فراهم سازی فضایی امن و آرام، امکان گفت وگو براساس اندیشه و در چهارچوب مدنیت در جامعه دانشگاهی کشورمهیا میشود.

وی با تاکید بر اینکه دانشجویان نیازمند داشتن قدرت، معنا، تأثیر، خلاقیت، زایش، تعلق دانشگاهی ومشارکت در دانشگاه و فرایند فرهیختگی هستند، گفت: حساسیت های سیاسی غیر متعارف؛ مساعد حوزه فعالیت های علمی و فرهنگی دانشگاه ها نیست وبر این باوریم که فراهم سازی بستر و فرصت برای تقویت توأمان توانمندی های چندگانه مهارتی و حرفه ای؛ اجتماعی و فرهنگی در پرتو فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مشارکت فرهنگی و اجتماعی دانشجویان نه تنها به پیامد های روانی- اجتماعی مثبتی چون خود پنداره مثبت، عزت نفس واحساس اثر گذاری و تاثیر بخشی را در فرد در پی دارد بلکه مقوم احساس نشاط، امید و تقویت هویت دینی و ملی خواهد بود.

استفاده از ظرفیت تشکل ها و انجمن های دانشجویی در توانمند سازی دانشجویان و ایجاد رونق، نشاط و امیدموثر است

وزیر علوم بهره گیری از ظرفیت های حوزه فرهنگی و دانشجویی در قالب تشکل ها و انجمن های دانشجویی را موثر دانست و گفت: عملکرداین تشکل ها که در عرصه های علمی، صنفی، دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فعالیت دارند، در توانمند سازی دانشجویان و ایجاد رونق، نشاط و امید بیشتر در فضاهای آموزشی کارساز است.

وی افزود: کرسی های آزاد اندیشی، فرصتی مناسب برای دانشجویان و دانشگاهیان است تا در یک فضای علمی و به دور از هیجان، پیرامون مسائل عرصه عمومی جامعه گفتگو کنند. این کرسی ها امکانی برای رشد عقلانیت ارتباطی و گفتگوهای انتقادی و سازنده و از رهگذر آنها میتوان آستانه تحمل و مدارا را بالا برد و در محیط دانشگاهی فضای پرامید و با نشاط ایجاد کرد.

انجام ۱۲۰۰ طرح مشترک دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با وزارت دفاع و بیش از ۲۰ طرح کلان با وزارت نفت

غلامی با اشاره به انجام ۱۲۰۰ طرح مشترک دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با وزارت دفاع و بیش از ۲۰ طرح کلان با وزارت نفت که در دست اجراست، گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری خود را متعهد به رفع نیاز های کشور و کمک به حل مسائل و مشکلات کشور در حوزه های مختلف صنعتی، زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و خدماتی می دانند و به این منظور به طور گسترده و راهبردی با دیگر وزارتخانه ها همکاری کرده ایم.

وی همچنین تقاضا محور ساختن رساله های تحصیلات تکمیلی، ارتباط بیشتر با صنعت و جامعه از طریق فراهم سازی فرصت حضور اعضای هیأت علمی جوان در بخش های فنی و اجرایی مربوط به رشته و حوزه تخصصی شان را، توجه به امر مهارت های تکمیلی و کمک به فرایندکارآفرینی در محیط های دانشگاهی دانست.

وزیر علوم با بیان اینکه رصد مسائل روانی- اجتماعی و شرایط فرهنگی و اقتصادی دانشجویان در قالب طرح هایی چون سنجش سلامت اجتماعی دانشجویان به جد و عالمانه در دست انجام است، گفت: سیاستگذاری لازم در باب افزایش خدمات دانشجویی به منظور ارتقای کیفیت زندگی تحصیلی دانشجویان در دست انجام است که موجد افزایش رضایت دانشجویان از خدمات دریافتی بوده است. هر چند که این تلاش ها باید برای نیل به مطلوب های بیشتر تداوم یابد.

غلامی در پایان سخنان خود، بر تلاش در جهت توانمندسازی مجموعه عناصر دانشگاهی در ابعاد علمی، فنی، حرفه ای، اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد و اظهار داشت: توجه به تقویت سرمایه های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی در دانشگاه هامی طلبد که در نظام بودجه ریزی و تخصیص اعتبار به افزایش سرانه فرهنگی دانشجویان و دانشگاهها اهتمام شو و همچنین برنامه ریزی برای افزایش مهارت و اشتغال پذیری دانشجویان دوره های کارشناسی با هدف توانمند تر ساختن آنها برای ورود به بازار کار از مهم ترین برنامه های سال جاری است که امید واریم با اجرای آن کاستی های موجود رفع و توانمندی های عملی دانش آموختگان دانشگاه ها افزایش یابد.

منبع: "خبرگزاری فارس"

 

 

 

چهره‌های جدید نشر بین المللی تأیید می‌کنند که چین در تولید پژوهش‌های علمی از ایالات متحده و کشورهای اروپایی پیشی گرفته است.

 

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، چهره‌های جدید نشر بین المللی تأیید می‌کنند که چین در تولید پژوهش‌های علمی از ایالات متحده و کشورهای اروپایی پیشی گرفته است.

گزارش‌های جدید حاکی از آن است که چین یک پنجم از کل تولید علم جهانی را در اختیار دارد.

براساس اعلام وزارت آموزش عالی چین، تا سال 2050 بیش از 42 دانشگاه جهانی ساخته می‌شود که تمرکز آنها تنها بر موضوعات علمی و مهندسی خواهد بود.

آمار جدید منتشر شده توسط انجمن بین‌المللی انتشارات علمی، فنی و پزشکی بیانگر آن است، سرعت پیشرفت چین در تولید علم بسیار بیشتر از پیش‌بینی کارشناسان است.

مایکل میب، مدیر انجمن بین‌المللی انتشارات علمی، فنی و پزشکی باور دارد، روند توسعه چین در مقالات علمی نقطه عطف روشن در چشم‌انداز بین‌المللی تولید علم است. 

این بررسی در سایت «timeshighereducation» منتشر شده است.

 

منبع: "خبرگزاری فارس"

 

 

 

 

 

 

نتایج نهایی ذخیره رشته‌های پزشکی ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اعلام شد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نتایج نهایی ذخیره رشته‌های پزشکی ۱۳۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی azmoon.net اعلام شد.

پذیرفته‌شدگان رشته‌های پزشکی از روز سه‌شنبه ۲۴ تا یکشنبه ۲۹ مهرماه جاری فرصت دارند به واحدهای مربوطه مراجعه کنند.

کارنامه داوطلبان یک هفته پس از اعلام نتایج در سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی منتشر خواهد شد.

 

منبع: "خبرگزاری فارس"

 

 

 

 

 رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با تاکید بر استرداد شهریه داوطلبان ذخیره پذیرفته نشده رشته‌های پزشکی این دانشگاه، از باز شدن مجدد سامانه رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد از امروز خبر داد.

 

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: با توجه به استقبال فراتر از انتظار داوطلبان زیر گروه پزشکی و رشته دامپزشکی پس از اعلام نتایج ذخیره های این مجموعه و به منظور رعایت عدالت و همچنین ارج نهادن به درخواست های عده کثیری از داوطلبان، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی پس از جمع آوری فرم های شماره 15 پر شده توسط داوطلبان از واحدها اقدام به پردازش مجدد همه انتخاب های زیر گروه پزشکی و رشته دامپزشکی داوطلبان کرد.

شاهانی افزود: داوطلبانی که فرم شماره 15 را در مرحله اعلام ذخیره ها پر کرده بودند، در واقع برای تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی اعلام آمادگی کرده بودند. بدین ترتیب با پردازش همه اولویت های انتخابی زیر مجموعه مذکور نتایج قطعی این مرحله استخراج شد و بر روی سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org اعلام شد.

وی گفت: افرادی که در این مرحله قبولی قطعی آنها در یکی از رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شده، می توانند از روز سه شنبه 24 مهرماه تا یکشنبه 29 مهرماه به واحد دانشگاهی محل قبولی مراجعه کنند. همچنین داوطلبانی که در مرحله اعلام ذخیره اقدام به واریز شهریه کرده اند، چنانچه تمایل به تحصیل در رشته محل اعلامی جدید نداشته باشند، دستور العملی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده که در اسرع وقت نسبت به استرداد شهریه آن ها اقدام کنند. افرادی هم که در محل جدیدی پذیرفته شده­ اند، طبق دستور العمل ابلاغی در صورتی که شهریه پرداخت کرده باشند، شهریه آن ها بین دو واحد جا به جا می شود.

شاهانی خاطرنشان کرد: برای مساعدت با داوطلبانی که پذیرفته نشده اند یا تمایل به تحصیل در رشته ای که پذیرفته شده اند، ندارند، سامانه رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی(پذیرش بر مبنای سوابق تحصیلی) مجدداً از امروز دوشنبه ۲۳ مهرماه باز شد و تا ساعت 24 روز جمعه ۲۷ مهرماه برای انتخاب رشته داوطلبان باز خواهد بود. در این سامانه این مزیت وجود دارد که داوطلبان مستقل از گروه آزمایشی خود می توانند در هر یک از گروه های آزمایشی و حتی در چند گروه آزمایشی اقدام به انتخاب رشته کنند.

وی در پایان گفت: سامانه مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.bazresi.iau.ir/preazmoon آماده دریافت گزارش های داوطلبان و حل مشکلات احتمالی است.

 

منبع: "خبرگزاری فارس"

 

 

 

 

 

 

معاون آموزشی وزارت علوم از تدوین و ابلاغ طرح "جامع دوره‌ دکتری" تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: در قالب این طرح شرایط عمومی توسعه دوره‌های دکتری باز تعریف می‌شود.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات "طرح جامع دوره دکتری" پرداخت و افزود: در حال حاضر این طرح در مرحله تدوین قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود تا دو ماه آینده تصویب شود و بتوانیم آن را به دانشگاه‌ها ابلاغ کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: برنامه وزارت علوم این بود که "طرح جامع دوره دکتری" تا پایان مهرماه جاری ابلاغ شود اما هنوز شورای گسترش معاونت آموزشی این وزاتخانه درخصوص آن تصمیم گیری نهایی را انجام نداده چرا که ایرادات تدوین این طرح باید در این شورا اصلاح شود.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: طرح جامع دوره دکتری نوعی ساماندهی دوره‌های دکتری به شمار می‌رود که ما با ابلاغ آن بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که رشد بی رویه دوره دکتری در دانشگاه‌ها کنترل شود. البته فعلا در قالب این طرح بحث کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در این دوره را مطرح نمی‌کنیم اما تلاش داریم شرایطی را فراهم کنیم که رشد بی رویه پذیرش در این دوره کنترل و کیفیت آموزش دانشجویان این مقطع افزایش پیدا کند.

دکتر شریعتی خاطر نشان کرد: در قالب تدوین طرح فوق تلاش داریم جلوی رشد بی رویه و کمی دانشجویان دکتری کاهش یابد و ما بتوانیم دوره‌های دکتری را هدفمند کنیم و همچنین توسعه دوره‌های دکتری را با نیاز بازار منطبق کنیم. ضمن اینکه سطح نقش آفرینی این دوره‌ها در رفع مشکلات کشور را ارتقا بدهیم و این اهدافی است که در قالب طرح ساماندهی دوره‌های دکتری دنبال می‌شود.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: طرح ساماندهی دوره‌ دکتری یکی از طرح‌هایی است که در قالب برنامه ساماندهی آموزش عالی تدوین می‌شود و هدف ما این نیست که ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری در برخی از دانشگاه‌های زیر نظام‌های آموزشی را کاهش بدهیم و هیچ دانشگاهی در قالب این طرح هدف گذاری نشده است اما شرایط عمومی توسعه دوره‌های دکتری باز تعریف می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا"

 

 

 

 

 

 

سامانه "نوید" (نرم افزار ویژه یادگیری دانشگاهی) در اختیار تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت.

به گزارش ایسنا،  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مجازی اعللام کرد: سامانه نوید سیستم مدیریت یادگیری، زیرساخت کلیدی و ضروری برای استقرار و توسعه یادگیری الکترونیکی محسوب می شود. این سیستم نرم افزاری، امور مربوط به کارگیری، ثبت نام، ‌مدیریت، پیگیری، ارزشیابی، ارائه برنامه ها، ‌برقراری تعامل بین فراگیران، محتوای برنامه بین فراگیران و استادان را انجام می‌دهد.

سامانه نوید یکی از الزامات "بسته توسعه آموزش مجازی در علوم پزشکی" به عنوان LMS کشوری بود و انجام آن به دانشگاه علوم پزشکی مجازی واگذار شد.

نسخه اول "نوید" در مرداد ماه 1396 به بهره برداری رسید و بعد از پایلوت در دو دانشگاه در نیمسال اول سال تحصیلی 97-96، به تدریج از نیمسال دوم این نرم افزار برای استفاده در اختیار تمام دانشگاه های علوم پزشکی متقاضی قرار گرفت و در حال حاضر تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور این سامانه را با آخرین نسخه، در اختیار دارند.

منبع: "خبرگزاری دانشجویان ایران"