چاپ این صفحه

بررسي ظرفيت پذيرش دانشجو دردانشگاه‌هاي علوم پزشکي

درجلسه كميسيون آموزش با حضور دستجردي صورت گرفت؛ بررسي ظرفيت پذيرش دانشجو دردانشگاه‌هاي علوم پزشکي

 رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس،از پيگيري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي براي جذب 3500 نيروي انساني متخصص در رشته‌هاي پزشکي خبر داد و گفت: بر اين اساس در جلسه روز گذشته كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس كه وزير بهداشت نيز حضور داشت، با جذب دو هزار نيرو در حال حاضر موافقت شد.

علي عباسپور تهراني‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، از بررسي ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي با حضور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در جلسه روز گذشته اين کميسيون خبر داد.

وي افزود: وزير بهداشت در اين جلسه عنوان کرد که ظرفيت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي امسال 14 درصد افزايش داشته و اخيرا نيز 500 نفر علاوه بر آن چيزي که در دفترچه کنکوراعلام شده بود به ظرفيت دانشگاه علوم پزشکي تهران اضافه شده است.

نماينده مردم تهران در مجلس، طي سال‌هاي گذشته ظرفيت رشته‌هاي پزشكي را متناسب ندانست و خاطرنشان كرد: اين در حالي است كه اکنون بسياري از روستاها فاقد پزشک عمومي بوده و يا بسياري از خانه‌هاي بهداشت پزشک لازم را ندارند؛ با توجه به اين‌كه در دوره مديريتي دکتر دستجردي - وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي - ظرفيت پزشکي افزايش پيدا کرده اما کمبود پزشک عمومي و حتي پزشک متخصص در شهرستان‌ها و کشور کاملا احساس مي‌شود.

عباسپور با اشاره به اين‌كه تاكيد اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بر تجديد نظر وزارت بهداشت در سياست‌هاي پذيرش دانشجو براي رشته‌هاي پزشکي است، اظهار داشت: درخواست براي ورود به رشته‌هاي پزشكي بالاست، زيرا درصد بالايي از دانش‌آموزان به اين دليل به رشته علوم تجربي مي‌روند كه بتوانند در رشته‌هاي پزشكي در دانشگاه ادامه تحصيل دهند.

وي يادآور شد: با توجه به ظرفيت پاييني که در رشته‌هاي پزشکي وجود داشته، افراد به ناچار به كشورهايي رفته‌اند كه از كيفيت پاييني برخوردار بوده است كه در نهايت تقاضاي انتقال به داخل كشور را داشته‌اند، لذا بهتر است كه از همين ابتدا ظرفيت پزشكي به طور مناسب در نظر گرفته شود.

رييس كميسيون آموزش و تحقيقت مجلس در ادامه گفت‌وگو با ايسنا افزود: درخواست کميسيون از وزير بهداشت اين بود که اگر امکان دارد ظرفيت‌هاي پزشكي براي سال 90 افزايش يابد، هم‌چنين برنامه ريزي انجام شود تا در سال‌هاي آينده ظرفيت پزشکي به طور مطلوب افزايش داشته باشد.

نماينده مردم تهران در مجلس با يادآوري اينكه وزارت بهداشت گزارشي از توزيع نامتوازن پزشك در كشور در كميسيون ارائه داد،‌ گفت: ماندگاري پزشکان در نقاط محروم حتي اگر از طرح هم استفاده کنند کم است.

وي اضافه كرد:‌ هم‌چنين از سوي وزارت بهداشت اعلام شده که طرح نيروي انساني داراي مشکلاتي است که در برخي از آن‌ها بايد در قانون تجديد نظر شود، لذا مجلس اعلام آمادگي کرده تا اگر مشکلاتي از نظر قانوني وجود دارد مرتفع کند تا بتوانيم توزيع عادلانه‌تر پزشک را در کشور داشته باشيم.

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در ادامه اظهار کرد: براساس گزارش وزارت بهداشت، افزايش نسبتا خوبي در رشته‌هاي فلوشيپ، فوق تخصصي و دستياري تخصصي و دوره‌هاي دکتراي تخصصي اعمال شده که اين کميسيون ضمن تقدير ازاين حرکت معتقد است، اين‌ها محدود به سال هاي اخير مي‌شود و ضروري است که وزارت بهداشت در افزايش اين رقم‌ها با توجه به نياز مملکت و اهميت بهداشت و سلامت در کشور تلاش کند.

عباسپور تصريح كرد: هم‌چنين در اين جلسه آماري از گسترش دانشکده‌هاي پزشکي، آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي پزشکي و ساير امکانات به کميسيون ارائه شد اما با گسترش حدود 3 برابر شدن امکانات پزشکي طي 10 سال گذشته در کشور، متاسفانه درصد ظرفيت افزايش پزشکي به 20 درصد مي‌رسد، يعني در امکانات، آزمايشگاه‌ها، دانشکده‌ها حدود 300 درصد افزايش داده شده اما افزايش عضو هيات علمي تنها 20 درصد بوده است که براساس توضيح ارائه شده، مشخص گرديد وزارت بهداشت به دنبال جذب نيروي انساني است اما پيش از آن بايد مجوزهاي لازم را بگيرد.

وي تصريح کرد: البته در اين جلسه مطرح شد حدود 3500 نيروي انساني جذب شود که با دو هزار نيرو موافقت شد؛ وزارت بهداشت به دنبال آن است که بتواند مجوز اخذ اين 2 هزار عضو هيات علمي را بگيرد تا تغييري در نيروي انساني در رشته‌هاي پزشکي صورت گيرد.

نماينده مردم تهران در مجلس در بخش ديگري از سخنانش به موضوع بررسي نامه جمعي از نمايندگان در مورد نحوه اجراي آزمون استخدامي وزارت آموزش و پرورش در اين کميسيون اشاره و اظهار کرد: نمايندگان ابهاماتي را مطرح کرده بودند، البته گزارش مرکز پژوهش‌هاي مجلس کامل نبود و وزارت آموزش و پرورش نيز گزارشي از روند برگزاري آزمون ارائه و عنوان کرد که تمام مراحل آزمون را طبق قانون انجام داده است.

رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اظهار کرد: بحثي که ميان مجلس و وزارت آموزش و پروش مطرح است، حد نصابي است که در قانون در اختيار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد، به هر حال مباحث به جمع بندي نهايي نرسيد و مقرر گرديد تا در جلسات هفته آينده کميسيون بررسي شود.

عباسپور همچنين به حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري در جلسه روز گذشته کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس براي پاسخ به سوالات نمايندگان اشاره کرد و افزود: يکي از نمايندگان سوالي را مبني بر نحوه و ميزان ارتباط دانشگاه‌هاي کشور با مراکز علمي خارج از کشور مطرح کرد که وزير علوم نيز توضيحات لازم را ارائه و گزارش دقيقي را كه تهيه کرده بود در اختيار نماينده قرار داد تا مورد بررسي قرار گيرد.

وي ادامه داد: همچنين سوال ديگري نيز در مورد اجرا شدن اصل 30 قانون اساسي که براساس آن دولت مکلف است به ميزان نيروي متخصص مورد نياز خود در دانشگاه‌ها نيرو تربيت کند، مطرح شد که وزيرعلوم در اين زمينه گفت طرح آمايش آموزش عالي در کشور به پايان رسيده است.

به گفته عباسپور، وزير علوم اعلام كرد كه معاونت آموزشي وزارت علوم، تحقيقاتي را انجام داده و گزارشي را آماده کرده است که مقرر شد اين گزارش‌ها در جلسه آينده کميسيون مورد بررسي قرار گيرد.                                                                                                                 www.isna.ir

8267 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار موسسه
کد خبر: 374